Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecku optymalne warunki do rozwoju. Dlatego też w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju dodatkowe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mają one za zadanie przygotować dzieci do wyzwań czekających na nie w szkole.
Czym są ćwiczenia grafomotoryczne?
Wyobraźmy sobie ucznia, który po raz pierwszy w życiu ma napisać literę z alfabetu. Jeżeli nie trenował w przeszłości precyzyjnych ruchów ręką, to najprawdopodobniej narysowana przez niego litera będzie krzywa, lub wręcz nierozpoznawalna. Ćwiczenia grafomotoryczne to nic innego, jak zadania poprawiające sprawność manualną rąk. Mogą one mieć charakter zabawy w układanie puzzli lub nawijanie koralików na sznurek. Wykonuje się je zwykle z przedszkolakami, aby potrafiły w przyszłości precyzyjnie i w odpowiednim tempie wykonywać zadane im czynności, np. napisać lub narysować coś.
Główne cele ćwiczeń
Nauka estetycznego pisania to nie jedyny cel ćwiczeń grafomotorycznych. Równie ważna dla małego człowieka jest koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz korygowanie nieprawidłowych nawyków, np. zbyt silnego lub słabego napięcia mięśniowego podczas trzymania przyborów i narzędzi. Zabiegi poprawiające te parametry mają realne przełożenie na późniejszą jakość wykonywanych przez dziecko zadań. Jeżeli chcemy, aby nasza pociecha w przyszłości nie miała problemów z rysowaniem, malowaniem, pisaniem i wykonywaniem innych czynności wymagających manualnej precyzji, to zdecydowanie warto zapewnić jej dostęp do takich ćwiczeń.