Historyjki obrazkowe w edukacji najmłodszych

historyjki obrazkowe 3

Kształcenie najmłodszych wymaga wiele zrozumienia i cierpliwości. Nie każde dziecko potrafi skupić się na wyznaczonym zadaniu na zawołanie i potrzebuje więcej czasu na przyswojenie obowiązujących w nim zasad. Inne z kolei może początkowo wykazywać ogromne zainteresowanie danym zagadnieniem, ale równie szybko może to zainteresowanie stracić. W takich przypadkach warto skorzystać z dedykowanych dla młodych umysłów pomocy dydaktycznych.

Jak funkcjonują historyjki obrazkowe

Kluczem do sukcesu, czyli do skupienia uwagi maluchów na podejmowanym przez nie zadaniu, jest zaproponowanie takiej formy nauki, aby była ona dla nich bliższa wesołej zabawie niż żmudnej pracy intelektualnej. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem są historyjki obrazkowe. Plansze przedstawiające zdarzenia pochodzące z tej samej historyjki i podane w przypadkowej kolejności, pozwalają na rozbudzenie w umyśle dziecka zmysłu analitycznego. W główce małego ucznia zaczynają tworzyć się ciągi przyczynowo-skutkowe, które owocują chronologicznym uporządkowaniem przedstawionych na obrazkach epizodów. Dzięki temu dziecko ma możliwość poznawać zależności zachodzące między różnymi zdarzeniami czy odkrywać zachodzące na przykład w przyrodzie procesy.

Historyjka wielofunkcyjna

Zaletą zadań w formie historyjek obrazkowych jest to, że nie muszą one być rozwiązywane w pojedynkę. Dzieci mogą ze sobą współpracować, wymieniać się spostrzeżeniami i prezentować własne opinie na temat zachodzących na planszach zdarzeń. Z powodzeniem można obrazki wykorzystać także do nauki o emocjach. Taka forma pracy na pewno będzie dla małych wychowanków atrakcyjna a przy tym bez wątpienia bardzo rozwijająca.