Na wykształcenie prawidłowej mowy u dziecka ma wpływ wiele czynników. Z różnych przyczyn u niektórych dzieci pojawiają się problemy z artykułowaniem niektórych głosek.
Pracę nad tym warto rozpocząć tak szybko, jak tylko problem zostanie zauważony. Pomocne okazują się być w tym ćwiczenia logopedyczne.
Przygotowanie do ćwiczeń
Aparat mowy to ogólna nazwa zestawu narządów, które biorą udział w wydobywaniu poszczególnych dźwięków. Tak jak sportowcy przed treningiem muszą rozgrzewać swoje mięśnie, by zwiększyć swoją wydajność i nie doprowadzić do kontuzji, tak też rozgrzewka przed mówieniem, zwłaszcza długotrwałym, jest bardzo ważna. Przygotowanie do ćwiczeń artykulacyjnych i długiego przemawiania może być osiągnięte na przykład poprzez wykonywanie zestawu ruchów językiem, wargami, czy innymi częściami jamy ustnej. Mogą to być przykładowo koliste ruchy językiem wewnątrz ust, nadymanie i wciąganie policzków, uśmiech „glonojad”, a następnie uśmiech szeroki, jak i wiele innych.
W procesie mowy niezwykle ważną rolę odgrywa również oddech. Warto uczyć dzieci prawidłowego sposobu oddychania już od najmłodszych lat. Polega on na nabieraniu powietrza, wykorzystując przeponę, a nie, jak robi to wiele osób, poprzez unoszenie górnej części klatki piersiowej. Oddychanie przeponą jest dużo efektywniejsze i na dłuższą metę niesie za sobą wiele korzyści.
Właściwe ćwiczenia logopedyczne
Ćwiczenia z tej kategorii będą już koncentrowały się na niwelowaniu wady wymowy samej w sobie. Będą się one różniły od siebie, w zależności od rodzaju wady. Wiele osób ma przykładowo problem z prawidłową wymową głoski 'r’. Sposobem na wytrenowanie aparatu artykulacyjnego i przystosowanie go do właściwego wypowiadania tej głoski, jest na przykład czytanie książek z wyraźnym artykułowaniem każdego słowa, w którym pojawia się ta głoska.