Audiobooki dla dzieci – dlaczego są ważne?

Książki audio pomagają w znacznym stopniu rozwijać wyobraźnię Twojego dziecka, ponieważ dziecko musi sobie wyobrazić opisane sceny i postacie. Promują też lepsze słownictwo i zrozumienie słów, co z pewnością przełoży się na inteligencję Twojego malucha.

Jak przekonać dzieci do audiobooków?

Możesz zachęcić Twoje dziecko do przeczytania książki, na której oparty jest dźwięk. Audiobooki pomagają dzieciom lepiej radzić sobie z długimi podróżami, ponieważ można z nich korzystać w samochodzie, a nawet w pociągach i autobusach. Ponadto dzieciom, którym trudno jest spać samemu, może to zdecydowanie ułatwić zasypianie poprzez uczucie relaksu. Audiobooki są świetne do rozwijania umiejętności słuchania, ponieważ wymagają cichej koncentracji, a co za tym idzie jako rodzic będziesz mógł także trochę odpocząć. Autorzy piszą książki, które należy czytać na głos, a słuchanie ich jest o wiele łatwiejsze, jeśli dziecko dopiero wkracza w świat literatury. Książki audio pomagają dziecku zrozumieć złożony język, dzięki czemu będzie ono wiedziało jak zachować się w różnych sytuacjach i jakiej odpowiedzi udzielić. Słuchanie czytanej książki pomaga dziecku nauczyć się interpunkcji, wymowy oraz pisania, czyli podstawowych umiejętności, które powinny zostać nabyte w dość szybkim tempie podczas nauki wczesnoszkolnej. Dzieci, które słuchają audiobooków, uczą się rozumieć język powyżej ich poziomu czytania oraz uczą się nowych słów i zaawansowanych konstrukcji. Książki audio to, również doskonałe narzędzia dla osób z dysleksją i dzieci z innymi trudnościami w czytaniu. Jeśli Twoje dziecko łatwo daje się rozproszyć to słuchanie jest bardziej wciągające, niż czytanie. Prawdopodobnie najważniejsza korzyść płynąca z audiobooków dla dzieci spowoduje, że Twoje dziecko może być zmotywowane do dalszej nauki czytania lub odsłuchiwania kolejnych utworów, z którymi zostało zapoznane za pośrednictwem audiobooka.

Jaki audiobook dla dziecka wybrać?

audiobooki dla dzieci

Aby dokonać właściwego wyboru powinieneś wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim upewnij się, że przeglądasz książki audio, które wybierzesz dla swojego dziecka, biorąc pod uwagę następujące kwestie:

– Czy głos narratora jest przyjemny, pasuje dziecku oraz, czy jest łatwy do zrozumienia i odpowiedni do tematu?

– Jeśli w audiobooku zawarte są elementy muzyczne to, czy nie są one zbyt głośne oraz, są one zgodne z tekstem?

– Czy w utworze znajdują się wartościowe efekty dźwiękowe, które nie niszczą fabuły tylko wpływają na nią pozytywnie?

– Czy obsada została dobrana prawidłowo, czy ich głosy są odpowiednie do wieku i osobowości postaci, które reprezentują?

Czy warto zakupić audiobook dla dziecka?

Wraz z pisaniem i matematyką, czytanie jest podstawową umiejętnością rozwoju Twojego dziecka, aby osiągnąć sukces w szkole. Niestety wiele dzieci nie jest zainteresowanych regularnym czytaniem. Rodzice odkrywają audiobooki, a czytanie przy akompaniamencie muzyki i efektów dźwiękowych nie tylko zapewnia łatwość użytkowania, ale często także angażuje dzieci w sposób, w jaki zwykłe czytanie książki nie może. Gdy Twoje dziecko słyszy książkę audio, rozpoczyna podróż, w której czytanie wydaje się bardziej przyjazne i przystępne. Twój młody czytelnik, słuchając audiobooka, jest bardziej skłonny do wyrobienia sobie wzorca koncentrowania się na dźwiękach słów bez przerywania przez osobiste przeszkody w czytaniu. Chociaż nic nie zastąpi rodzica dzielącego się książką przez czytanie to książki audio stanowią doskonałą alternatywę. Pomagają dziecku rozwijać umiejętności czytania i dają mu wiele godzin przyjemności.