Bajki terapeutyczne – rodzaje

Bajki terapeutyczne pozwalają w łatwy sposób uporać się maluchowi z trapiącym go problemem natury emocjonalnej. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie u dziecka jego poczucia własnej wartości, poradzenie sobie z różnorodnymi lękami, a także wypracowanie mechanizmów obronnych oraz oswojeniem się z lękiem. Bajki terapeutyczne dla dzieci można podzielić ze względu na funkcje, jakie mają spełniać i dlatego też możemy wyróżnić ich trzy rodzaje.

Bajki psychoedukacyjne

Rolą bajek psychoedukacyjnych jest opanowanie negatywnych emocji towarzyszących dziecku. Tego typu bajki terapeutyczne dla dzieci idealnie sprawdzą się w roli przygotowania dziecka do wydarzenia, które ma nadejść. Mowa tu na przykład o konieczności odbycia operacji czy zmianą szkoły.

Bajki psychoterapeutyczne

Ten typ bajek odnosi się do negatywnych emocji związanych z przeżyciami, które dziecko już nabyło. Ich treść powinna odnosić się dokładnie do sytuacji, w jakiej dziecko się znajduje lub w jakiej się znalazło jakiś czas temu. Dzięki czytaniu bajek psychoterapeutycznych dziecko powinno pozbyć się złości, poczucia winy oraz wstydu, które mu towarzyszą. Ten rodzaj bajek terapeutycznych ma na celu ukazać dziecku, że innym również zdarza się doświadczać tych samych przeżyć co ono.

Bajki relaksacyjne

Mówiąc o bajkach relaksacyjnych chodzi głównie o to, aby po ich wysłuchaniu dziecko poczuło się odprężone, uspokojone i zrelaksowane. Czas trwania wyżej wspomnianych nie powinien przekraczać 7 minut. Idealnie sprawdzają się jako „środek uspokajający” po emocjonującym zdarzeniu lub „lek nasenny”.