Długopis vs. pióro do pisania

Do pisania może używać różnych przyrządów, niekoniecznie muszą być to długopisy. Wybór jest obecnie ogromny, coraz więcej osób wraca też do wiecznego pióra. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, nie brakuje też minusów, które warto znać przed zakupem.

Pióra do pisania czy może jednak długopisy? Co będzie lepsze?

Instrumentów piśmienniczych jest wiele do wyboru i wszystkie pełnią tę samą funkcję, to jednak różnią się pod wieloma względami. Dla dziecka świetną opcją będzie wieczne pióro do pisania (https://tantis.pl/piora-do-pisania-c5602), dzięki któremu szlifuje się charakter pisma już w młodości. Dawniej pióro było obowiązkowym elementem wyposażenia każdego szkolnego piórnika, obecnie niestety wiele dzieci nie widziało nigdy na oczy tego przyrządu. W przypadku pisania piórem trzeba się skupić na wykonywanej czynności, kontrolować ruchy ręki. Do nauki odręcznego, estetycznego pisma pióro jest idealnym wyborem. W zależności od siły nacisk stalówki na kartkę, uzyska się inny efekt. Znaczenie ma nie tylko jej rozmiar, ale też rodzaj. Jeśli ktoś szuka instrumentu piśmiennego do kaligrafii, to można mu śmiało polecić pióro.

Niestety zawsze istnieje ryzyko wylania się atramentu i zabrudzenia zarówno palców, jak i kartki. Dobrej jakości pióra wieczne sporo kosztują. Trzeba też nauczyć się nimi pisać. Alternatywą jest pióro kulkowe, które nie brudzi, nie ma też problemu z rozmazującym się tekstem. Jeśli ktoś chce pisać szybko i łatwo, to pióro kulkowe będzie dobrym wyborem. Niestety może się zaciąć, gorzej nanosi tusz na papier i toreb częściej trzeba wymieniać wkłady. Obecnie pióra zostały mocno wyparte przez długopisy, które są niezwykle tanie, powszechnie dostępne. Zapewniają wygodne i szybkie pisanie. Wkłady są wydajne, a tusz schnie niemal błyskawicznie. W przypadku długopisów nie ma mowy o kształtowaniu charakteru pisma. Jest ono proste i mało kształtne. Dla wielu osób minusem będzie też jednakowa grubość linii. Na niekorzyść długopisów przemawia też ich podatność na zacinanie się, co bywa bardzo irytujące. Lepiej mieć w zanadrzu kilka sztuk, bo długopisy bywają bardzo zawodne.