Wykreślanki dla dorosłych jako narzędzie doskonalenia pisowni i umiejętności przetwarzania informacji

wykreślanki dla dorosłych

Ze względu na procesy starzenia się komórek nerwowych, wraz z wiekiem maleje sprawność niektórych funkcji intelektualnych. Pogarsza się pamięć i spostrzegawczość, zmniejsza się zasób słownictwa czynnego oraz obniża się umiejętność rozumienia bardziej skomplikowanych tekstów. Osobom w podeszłym wieku trudno jest właściwie posługiwać się sprzętem elektronicznym, a nawet zrozumieć instrukcje zmechanizowanych urządzeń domowego użytku. Aby uniknąć takiego stanu, warto już wcześniej podjąć starania ukierunkowane na „gimnastykę umysłową”.

Jak ćwiczyć sprawność intelektualną?

Osoby zdające sobie sprawę z upływu czasu, co może się wiązać z pewnymi ograniczeniami wydolności umysłowej, starają się więcej czytać, rozwiązywać krzyżówki, rebusy albo sudoku. To dobre sposoby na aktywizację szarych komórek. Można do tego celu również wykorzystać wykreślanki dla dorosłych w formie zbioru ćwiczeń językowych. Walorem tej pozycji wydawniczej jest różnorodność zadań, dzięki czemu wykonywanie ćwiczeń jest dodatkowo atrakcyjną formą rozrywki.

Doskonalenie spostrzegawczości

Rozrzucone na planszy wyrazy należy odszukać według podanej listy. Na początku jest to niełatwe, lecz po wykreśleniu pewnej liczby słów, zmniejsza się stopień trudności. Jest to jedno z najprostszych zadań, ale znakomicie doskonali percepcję wzrokową. Utrwalenie obrazu wyrazów dłuższych lub o obcym pochodzeniu ułatwia później płynne czytanie.

Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem

Posługiwanie się tekstami instruktażowymi związane jest z opanowaniem trudnych pojęć. Jedno z zadań wykreślanki dla dorosłych link polega na odnajdywaniu wyrazów określonych w sposób opisowy. Treść opisu musi być dobrze zrozumiana aby dobrać adekwatne słowo. W ten sposób doskonali się czytanie ze zrozumieniem oraz aktualizowane są rzadziej używane wyrazy.

Test obrazkowy

Znajdujące się na planszy ilustracje mają swoje odpowiedniki słowne. Należy je odnajdywać i kolejno wykreślać z listy wyrazów. Wymaga to zdolności kojarzenia form graficznych z ich desygnatami znaczeniowymi. W tego typu zadaniach wykreślanki dla dorosłych bazują na zasobie słownictwa biernego, niezbędnego do przyswajania czytanych lub usłyszanych komunikatów.

wykreślanki dla dorosłych

Rozwijanie słowotwórstwa

Biegłość w mowie i piśmie polega na stosowaniu słów bliskoznacznych. Dobrym ćwiczeniem jest odszukiwanie synonimów podanych wyrazów. Użycie naprzemiennie słów o podobnym znaczeniu ale odmiennym brzmieniu urozmaica i ubarwia każdą wypowiedź czy list, oraz czyni bardziej profesjonalnym pismo do instytucji lub urzędu. W wykreślankiach dla dorosłych są też zadania polegające na odszukiwaniu antonimów, czyli słów o jednakowym brzmieniu ale odmiennym znaczeniu. W polskiej ortografii można znaleźć wiele takich przykładów, dlatego system korekty komputerowej nie poprawia tego typu błędów. Utrwalenie w pamięci pisowni antonimów przydaje się każdemu, kto posługuje się programami edycyjnymi, dla uwrażliwienia na tego typu pułapki ortograficzne.

Dla osób z problemem dysleksji

Jeżeli trudności z czytaniem i poprawną pisownią nie zostaną w wieku szkolnym zniwelowane przez odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, utrzymują się również w latach następnych. Robienie błędów ortograficznych może być przyczyną dyskwalifikacji kandydata w procesie rekrutacyjnym na określone stanowisko. Dlatego nawet osoby w młodym wieku poszukujące pracy, powinny zadbać o odpowiedni poziom znajomości polskiej pisowni. Teoretycznie pomagają w tym słowniki ortograficzne, ale w praktyce najlepiej sprawdzają się wykreślanki dla dorosłych, w których główną formułą jest aktywna praca z użyciem słów pisanych.